Czy notatki FOMC coś zmienią?

Czy notatki FOMC coś zmienią?
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-07-11 (11:16)

Nastroje na rynkach światowych pozostają słabsze, jednak sytuacje jest w miarę stabilna. Rynki martwi kondycja finansowa hiszpańskich banków. Informacja o 30mld euro, które mają zostać wypłacone do końca lipca z programu pomocowego wpływa jednak na uspokojenie nastrojów. Nad Europą zbierają się jednak ciemne chmury.

Trojka chce zawiesić do września wypłatę kolejnej transzy pożyczki dla Grecji, a przecież w sierpniu zapadają obligacje warte 3,2mld euro. Uwaga inwestorów koncentruje się również wokół kwestii uruchomienia ESM. Federalny Trybunał Konstytucyjny debatuje, czy nowy stały fundusz pomocy strefy euro jest zgodny z niemieckim prawem. Werdykt ma być wydany wkrótce, a do tego czasu niemiecki prezydent nie złoży podpisu pod aktem prawnym zezwalającym na funkcjonowanie ESM.
Dość stabilna sytuacja na rynku walutowym może być spowodowana oczekiwaniem na dzisiejsze notatki z posiedzenia FOMC. Czy jednak one coś zmienią? Ta kwestia jest dość wątpliwa jeśli wrócimy pamięcią do czerwcowej konferencji prasowej Bernanke. Rezerwa Federalna decydując się na wydłużenie operacji Twist nie dał sygnałów wskazujących na możliwość dalszego luzowania polityki monetarnej. Z kolei podczas swojego wczorajszego wystąpienia Bullard z Fed powiedział, że nie sądzi aby kolejne QE było potrzebne, jeśli nie nastopni znaczące pogorszenie amerykańskiej koniunktury. Jeśli nie będzie większego poparcia wśród członków Fed dla tego programu, to klimat inwestycyjny może ulec znacznemu pogorszeniu. Inwestorzy bowiem przypomną sobie wkrótce o problemach zadłużeniowych Stanów Zjednoczonych.

Notowania EURUSD pozostają w wąskim zakresie wahań. Para handlowana jest obecnie poniżej poziomu 1,2300 i czeka na nowy impuls, który mógłby stać się symptomem do silniejszego ruchu. Wobec relatywnie stabilnej sytuacji na głównych parach, nie sposób nie wspomnieć o silnym umocnienie złotego względem euro i franka. Choć nasza waluta zazwyczaj jest sprzedawana w sytuacji niepewności na rynku, to jednak jak na razie popyt na polska walutę utrzymuje się co można tłumaczyć sporym zainteresowaniem polskim długiem, dużą różnicą w stopach procentowych pomiędzy Polską a innymi krajami, a także tylko niewielkim spowolnieniem polskiej gospodarki.

EURPLN

Przełamanie krótkoterminowej linii trendu wzrostowego było impulsem do dalszych spadków na EURPLN. Para bez problemu pokonała również wsparcie na poziomie 4,20 i ustanowiła nowe minimum lokalne w lipcu. Techniczny obraz rynku sprzyja dalszemu umocnieniu PLN w rejon 4,1660, gdzie wsparcie wyznacza projekcja 127,2% całości wzrostów z okolic 4,1860 na 4,2570. EURPLN oddalił się dość istotnie od górnego ograniczenia kanału spadkowego, które obecnie wyznacza opór na poziomie 4,2350.

EURUSD

Notowania EURUSD pozostają stabilne. Wczoraj euro lekko traciło na wartości względem dolara. Na wykresie dziennym pojawiła się świecka spadkowa z zamknięciem na poziomie 1,2249. Jesteśmy na etapie wyczekiwania na impuls, który przyczyniłby się do silniejszego ruchu kierunkowego. Ewentualne wzrosty ogranicza silny opór na poziomie 1,2380. Najbliższe wsparcie to poziom 1,2200.

GBPUSD

GBPUSD oddala się od wsparcia na poziomie 1,5467 , a sytuacja techniczna sprzyja umocnieniu funta w okolice 1,5560 USD, gdzie opór wyznacza zniesienie 38,2% całości fali spadkowej z okolic 1,5723. Podobnie jak na innych głównych parach sytuacja jest dość stabilna. Przełamanie poziomu 1,5560 powinno doprowadzić do kontynuacji wzrostów, podczas gdy ewentualny powrót poniżej poziomu 1,5467 przyśpieszy spadki.

AUDUSD

Korekta ostatnich silnych wzrostów na AUDUSD zatrzymała się na wsparciu w postaci dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, a także linii TenKan na wykresie dziennym, co jest pozytywnym sygnałem dla inwestorów obstawiających dalszą zwyżkę na tej parze. Para handlowana jest także powyżej chmury ichimoku. Strefa wsparcia to 1,0170-1,018, natomiast opór znajduje się w rejonie 1,0320.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

08:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.